فرانسیس ها 4


فرانسیس ها، نوآ بامباک، 2012

 

فرانسیس های نُوآ بامباک، تا این‌جای کار،  یکی از دوست‌داشتنی‌ترین‌های آمریکای امسال بوده است. نه فقط چون فرانسیسِ «گرتا گِرویگ» فراموش ناشدنی‌ست، که  هست – در برخی صحنه‌ها انگار خواهر کوچکِ پراستعدادِ جینا رولندز روی پرده است! نه فقط چون تصویری پر وسواس، چسبیده به شخصیت‌ها و غیرمتظاهرانه از دوستی دو دختر، دو آدم، به‌دست می‌دهد. نه فقط چون صحنه‌هایی به‌غایت هنرمندانه در عین خویشتن‌داری در به‌رخ کشیدنِ هنردانیِ مولف دارد، که دارد – نگاه کنید صحنه‌ای را که سوفی به ملاقات فرانسیس در آپارتمان مشترکش با پسرها می‌آید.

فرانسیس های نُوآ بامباک دوست‌داشتنی‌ست از آن‌رو که جاه‌طلبی‌اش را درجایی نشان می‌دهد که باید: در مطالعه‌ی رابطه‌ی انسان، مکان و زمان. فرانسیس به هر مکان تازه که پا می‌گذارد، از خانه‌ای به خانه‌ی دیگر، از شهری به شهر دیگر، با وجود همه‌ی آن دست‌وپا چلفتی بودنش، به میدانی مغناطیسی می‌ماند که مکان و زمان را دو قطب خود به انحنا وامی‌دارد. او آن‌چنان قوی‌ست که حتا برج ایفل، عظیم‌ترین نشانه‌ی پاریسی که در آن پرسه می‌زند را هم تحت‌تاثیر قرار می‌دهد: در یکی از صحنه‌ها وقتی به‌راه می‌افتد تازه برج ایفل اجازه ظهور پیدا می‌کند.

فرانسیس ها دلیل دیگری‌ست برای خوشبین ماندن به آمریکایی‌های جوان.

 

 


‎پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 ‎افکار در “فرانسیس ها

  • محمدرضا

    “او آن‌چنان قوی‌ست که حتا برج ایفل، عظیم‌ترین نشانه‌ی پاریسی که در آن پرسه می‌زند را هم تحت‌تاثیر قرار می‌دهد: در یکی از صحنه‌ها وقتی به‌راه می‌افتد تازه برج ایفل اجازه ظهور پیدا می‌کند.” فوق العاده بود نگاهت. کاش اين امکان وجود داشت تا به محض معرفي اين فيلم‌ها، با فراغ بال نشست و آنها را تماشا کرد… بايد اين نام‌ها را در گوشه‌اي از ذهن نگه داشت. قبلا در وبلاگ “وراي يک ذهن منطقي” هم به اين فيلم اشاره‌اي شده بود. ممنونم که اين فيلم‌ها را معرفي مي‌کني.

  • احسـان

    درود بـر شما مسعـودِ منصـوریِ عزیــــز؛ زیبـا بیـان کـردیـد. یکی از بهتـرین هایِ 2013. همـۀ آثـارِ نُـوآ بـامبـاک بسی دوسـت داشتنی و تـأمـل بـرانگیـز هستنـد. تـأمـل بـر شخصیـت هایِ کتـاب خـوان اَش. تـأمـل بـر شخصیـت هایِ فیـلم هایـش که همـه دارایِ گـذشتـه ای سیـاه و دردنـاک اَنـد و اُمیـدِ شـان به آینـده اسـت. تـأمـل بـر سفـرهـایشـان و آشنـایی شـان بـا غـریبـه ها ! و در نهـایـت اُمیـد به تغییـر. تـا به امـروز درخشـان تـریـن اثـرش همیـن فرانسیـس ها اسـت. اُمیـدسـت

  • مسعود ‎ارسال نویسنده

    سلام بر تو احسان عزیز؛ بی‌نهایت ممنون که نظرت را با من درمیان گذاشتی. بله، همین‌طورست که می‌گویی.