اخلاق چیست؟ 8


«به گمان عده ای، اخلاق دیگر از مد افتاده است. به نظر آنها اخلاق سیستمی است از ممانعت های ناخوشایند سختگیرانه که اصولا برای بازداشتن آدمها از لذت بردن درست شده است. اخلاق گرایان سنتی ادعا می کنند که مدافع اخلاق به طور عام هستند در حالیکه آنها در واقع از کد های اخلاقی مشخصی دفاع می کنند. آنها آنچنان این عرصه را در دست گرفته اند که وقتی روزنامه ای تیتر می زند که اسقف افول ارزشهای اخلاقی را مورد حمله قرار داد، ما انتظار داریم چیزی بخوانیم درباره بی بند وباری جنسی، همجنس بازی، پورنوگرافی و از این قبیل؛ و نه درباره کمک ناچیزی که به ملتهای فقیر می کنیم یا بی تفاوتی مان نسبت به محیط زیست و سیاره مان. پس اولین چیزی که باید در این باره گفت این است که اخلاق مجموعه ممنوعیت های منحصر به عمل جنسی نیست… دوم اینکه اخلاق سیستم ایده آلی که در تئوری، اصیل و در عمل بی فایده باشد، نیست. عکس این موضوع به حقیقت نزدیکتر است: قضاوتی اخلاقی که در عمل خوب نباشد حتما از ضعف تئوریک هم رنج می برد، چرا که هدف قضاوت اخلاقی این است که در عمل راهنما باشد. عده ای فکر می کنند که اخلاق، قابل استفاده در دنیای واقعی نیست، چون آن را سیستمی از دستورهای ساده و کوتاه می بینند مانند: “دروغ مگو”، “دزدی مکن” و “قتل مکن”. وقتی عده ای چنین نگاهی به اخلاق دارند جای تعجب نیست که آن را با پیچیدگی های زندگی سازگار نمی بینند. در موقعیت های نامتعارف، قوانین ساده با هم تعارض پیدا می کنند و حتا اگر اینطور نباشد، تبعیت از یک قانون ممکن است به فاجعه بینجامد. معمولا دروغ گفتن بد است ولی اگر شما در دوره آلمان نازی زندگی می کردید و گشتاپو در جستجوی یهودیها به در خانه تان می آمد، قطعا کار درستی بود اگر وجود یهودیها را در اتاق زیر شیروانی تان انکار می کردید…»* / پیتر سینگر

 

پیتر سینگر، فیلسوف معاصر، (منبع تصویر)

 

پیتر سینگر در سال 1975 بود که با کتاب «آزادی حیوانات» برای اولین بار در عرصه ی بین المللی شناخته شد. این فیلسوف اخلاق اهل استرالیا و درسخوانده ی دانشگاههای ملبورن و آکسفورد، یکی از چهره های شاخص در شاخه های «بیواتیک»** و حقوق حیوانات به شمار می رود.

 

 

 

Singer, Peter (1993). Practical ethics, 2nd ed., Cambridge, Cambridge University Press. p. 1-2*

Bioethics**

بیواتیک شاخه ای است از فلسفه اخلاق که به علوم پزشکی می پردازد و چالش هایی مانند سقط جنین، اتانازی، پیوند اعضا و … را بررسی می کند.

 

 

 

 


‎پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 ‎افکار در “اخلاق چیست؟

 • منا

  سلام
  گاهی تعریف کردن یک واژه آن را پیچیده تر می کند. برای نمونه تعریف خوب بودن . آیا می توانیم خوب را تعریف کنیم؟ از دالایی لاما پرسیدند کدام دین در دنیا از همه کامل تر است؟ گفت:” آن دینی که از شما انسان بهتری بسازد .” حال این سوال به ذهن می رسد بهتر کدام است؟
  اما اگر از بند تعریف ها رهایی یابیم می بینیم که خوبی را انسان با تمام وجود احساس می کند. همانطور که اخلاق را و این را در هیچ قانون نوشته شده ای نمی توان یافت مگر در روح انسان .
  ممنون از اینکه به فکر وامی داریمان

 • مسعود ‎ارسال نویسنده

  ممنون منا و محسن از همراهی تان. بله واقعیت این است که نداشتن تعریفی دقیق از یک موضوع ما را از مواجهه با آن در امان نگه نمی دارد. اخلاق هم از موضوعاتی است که بحث تئوریک درباره اش به سقراط و افلاطون بر می گردد و تا امروز مکاتب فکری متنوعی ظهور کرده که سینگر هم شارح یکی از این مکاتب (Utilitarism) در دوران معاصر است. اگر مجالی باشد دوست دارم کمی بیشتر به آن بپردازم.

 • منا

  سلام
  هنوز تو حال و هواي اين پست اخلاق بودم كه توي هواپيما مهماندار اعلام كرد: براي حفظ ارزش هاي اخلاقي جامعه از بانوان محترم خواهشمنديم حجاب……
  واژه اخلاق توي ذهن من هي تكرار شد… تكرار شد…

 • مهدي منتظران

  با سلام
  با تبريك اعياد ماه رجب و ماه بارش رحمت رجب
  منظرگاه مديريتي خوبي داريد.
  اگر مايل هستيدآدرس سايت را در پيوند منظرگاه مديريتي “سايت، وبلاگ” خود قرار دهيد.
  http://www.farhangyar.ir
  در صفحه اول سايت گالري 2000 نمايه تابلو معصومين سلام الله عليه وجود دارد و صفحات فرهنگ يار منظرگاه مديريتيست براي مطالب مناسبتها و تعليم و تربيت كار شمست.

  در ضمن آدرس ذيل ميز نظريه پردازي فرهنگ يار مي باشد كه شما را با مسائل اصول و مباني ديدگاهي فرهنگ يار آشنا مي نمايد. ممنون مي شوم كه مرا از نظرات با ارزشتان مطلع نمائيد. http://talargoftegoo313.blogfa.com/
  با سپاس فراوان
  و با آرزوي موفقيت و تندرستي براي شما و همكارانتان