جاذبه 8


 

r-NEW-GRAVITY-TRAILER-large570جاذبه، آلفونسو کوارون، 2013

یکی از فیلم‌های پر«جاذبه»ی امسال. چه کسی کودکی‌اش را به‌خیال فضانورد یا هوانورد شدن نگذرانده؟ برای آن‌ها، تجربه‌ی این فیلم، به‌خصوص روی پرده، فراموش‌ناشدنی خواهد بود. از همان اولین‌روزهای سینما با سفر به ماهِ ملی‌یس تا سال‌های جنگ سرد و رقابت بلوک‌های شرق و غرب برای تصاحب فضا، سینما همیشه نیم‌نگاهی به فرای زمین داشته است. آلفونسو کوارون اما، فیلمش را در جوار و  مدار زمین نگه می‌دارد. در این فاصله، به‌جای مدح بی‌کرانگیِ فضا، بزرگیِ زمینِ خاموش، آرمیده در پس‌زمینه، مساله‌ی اصلی‌ست. جاذبه بیش از آن‌که فیلمی فضایی (و به‌رسم مألوف، علمی-تخیلی) باشد، یک فیلم فضایی-زمینی‌ست. زمین یکی از کاراکترهای فیلم است که رنگ عوض می‌کند و در سکوت، از حالتی به حالت دیگر می‌غلتد. زمین پدیدآورنده‌ی نیروی اصلی فیلم هم هست: جاذبه. کوارون سفری شگفت‌انگیز را روایت می‌کند از بی‌وزنی به جاذبه؛ از تقلای انسانی تنهامانده دربرابر مرگ (در مدار صفر جاذبه) تا زمین.

یکی از صحنه‌های به‌یادماندنی جاذبه، گفتگوی رادیوییِ ساندرا بولاک است با صدایی ناشناس که به زبانی غریب چیزهایی می‌گوید. آنینگاک، فیلم کوتاه یوناس کوارون (پسر آلفونسو کوارون) ماجرا را از آن‌سوی خط نشان می‌دهد (+).


‎پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 ‎افکار در “جاذبه

 • علی جولا

  نمی دانم چه طور این سوال را مطرح کنم: فیلم جوری هست که بشود امید داشت در جشنواره فجر به نمایش درآید؟ آخر بعد از دیدن هوگوی اسکورسیسی به صورت سه بعدی در تالار شمس به این نتیجه رسیده ام که فیلم های سه بعدی را فقط باید به صورت سه بعدی دید و بس؛ خیلی از جزییات در نمایش معمولی از دست می رود و این موضوع در فیلمی از کوآرون شاید مهم باشد.

 • مسعود ‎ارسال نویسنده

  بله علی عزیز، خوشبختانه این فیلم قابل پخش است! و البته کاملا حق با توست که باید بعضی فیلم ها از جمله همین فیلم مورد نظر را روی پرده دید.

  • مسعود ‎ارسال نویسنده

   سلام محمدرضا، ممنون از تو، بد نیستم، از آن گرفتاری ها که تو خودت خوب آشنایی باهاشان! حتما سعی می کنم این چند هفته کمی جبران کنم.

 • محسن

  فیلم رو تازه دیدم
  به حق که فیلم واقا خوبی بود(هر چند اطلاعات فنی زیادی از سینما ندارم-اما احساس می کنم مبحث صدای فیلم خیلی خوب بود)
  بخش زیادی از فیلم برای من آموزنده بود، از فضا….